Frankenstein
Joined: Aug 02, 2003
|
  Posted:
May 30, 2003 - 02:44 |
|
Please do not post in this thread! Thank you!
LIGHT CONFERENCE:
STAR DIVISION:
Code: |
Forevergreen Faeries........Woodies.........Indûr..............confirmed
Spartak Lorien..............Woodies.........Mirascael..........confirmed
Quenta Silmarillion.........High Elves......Zhluhur.....................
Aztec Quacks................Lizzies.........Obelix......................
|
MOON DIVISION:
Code: |
Lakewood Lurkers............Humies..........armchairwarrior.............
Steadmeade Stouts...........Dwarves.........Baskhus............confirmed
E=mc³.......................Zons............FogHog.............confirmed
Mirigliano Devils...........Humies..........ilbarizio...................
Mighty Grashoppers..........Flings..........Panilla .............retired
|
SHADOW CONFERENCE
WARP DIVISION:
Code: |
Gash Kardrak Communists.....Chaos Dwarves...evolvetoanarchism..confirmed
The Midnight Cowboys........Darkies.........Flo711.............confirmed
Cryptozoologist Nitemares...Undead..........Chappy.............confirmed
Rat Brigade.................Skaven..........Michael_Warblade...confirmed
|
DOOM DIVISION:
Code: |
Knights of Takhisis.........Chaos...........Iolo_Mageflame.....confirmed
Old World Excelsiors........Orcs............gorritakid..................
Viking Vacation.............Norse...........Gitzbang....................
Orcus` Republican Guard.....Orcs............alphaX...............retired
Shlitz......................Gobbos..........erwinhightrain.......retired
|
cofirmed: will play in the second season |
Last edited by Frankenstein on %b %02, %2003 - %02:%Sep; edited 8 times in total |
|
Frankenstein
Joined: Aug 02, 2003
|
  Posted:
May 30, 2003 - 03:32 |
|
STANDINGS:
rank/team/games/wins/losses/draws/points
LIGHT CONFERENCE:
STAR DIVISION:
Code: | 1. Aztec Quacks.................15....13..1..1....40 Clinched Light Conference
3. Forevergreen Faeries.........17....12..4..1....37 Clinched Playoff berth
4. Spartak Lorien...............17.....9..4..4....31 Clinched Playoff berth
6. Quenta Silmarillion..........14.....6..7..1....19 |
MOON DIVISION:
Code: | 2. E=mc³........................17.....9..6..2....29 Clinched Moon Division
5. Steadmeade Stouts............15.....8..6..1....25
7. Mirigliano Devils............15.....5..8..2....17
8. Lakewood Lurkers.............15.....4..9..2....14
9. Mighty Grashoppers...........17.....1.16..-.....3 (retired) |
SHADOW CONFERENCE:
WARP DIVISION:
Code: | 1. Gash Kardrak Communists......17....15..2..-....45 Clinched Shadow Conference
3. Cryptozoologist Nitemares....16....13..2..1....40 Clinched Playoff berth
5. Midnight Cowboys.............17.....5.10..2....17
7. Rat Brigade..................14.....3..7..4....13 |
DOOM DIVISION:
Code: | 2. Old World Excelsiors.........14.....9..2..3....30 Clinched Doom Division
4. Viking Vacation..............16.....9..6..1....28 Clinched Playoff berth
6. Knights of Takhisis..........14.....4..7..3....15
8. Orcus` Republican Guard......17.....2.14..1.....7 (retired)
9. Shlitz.......................17.....-.16..1.....1 (retired) |
|
Last edited by Frankenstein on %b %02, %2003 - %01:%Sep; edited 124 times in total |
|
Frankenstein
Joined: Aug 02, 2003
|
  Posted:
May 30, 2003 - 03:35 |
|
SCHEDULE, completed rounds
1st round:
Code: | Forevergreen Faeries vs. Rat Brigade 4 - 2 (1-4)
Orcus` Republican Guard vs. Cryptozoologist Nitemares 1 - 3 (1-4)
Spartak Lorien vs. Midnight Cowboys 3 - 1 (1-1)
Mirigliano Devils vs. Viking Vacation 1 - 2 (2-5)
Mighty Grasshoppers vs. Shlitz 2 - 0 (3-2)
Aztec Quacks vs. Lakewood Lurkers 2 - 1 (1-1)
Gash Kardrak Communists vs. Old World Excelsiors 3 - 0 (0-1)
Quenta Silmarillion vs. E=mc³ 2 - 3 (0-3)
Knights of Takhisis vs. Steadmeade Stouts 2 - 0 (1-1) |
2nd round:
Code: | Viking Vacation vs. Orcus` Republican Guard 4 - 1 (3-1)
Shlitz vs. Forevergreen Faeries 1 - 4 (1-3)
E=mc³ vs. Spartak Lorien 2 - 2 (3-0)
Lakewood Lurkers vs. Gash Kardrak Communists 1 - 2 (0-2)
Old World Excelsiors vs. Mighty Grasshoppers 2 - 0 (2-0)
Steadmeade Stouts vs. Mirigliano Devils 1 - 0 (3-2)
Midnight Cowboys vs. Aztec Quacks 0 - 3 (1-2)
Rat Brigade vs. Knights of Takhisis 0 - 2 (1-3)
Cryptozoologist Nitemares vs. Quenta Silmarillion 2 - 1 (5:2) |
3rd round:
Code: | E=mc³ vs. Lakewood Lurkers 2 - 1 (0-1)
Spartak Lorien vs. Mighty Grasshoppers 3 - 1 (3-5)
Steadmeade Stouts vs. Rat Brigade 3 - 2 (0-0)
Mirigliano Devils vs. Aztec Quacks 0 - 1 (2-2)
Midnight Cowboys vs. Gash Kardrak Communists 1 - 2 (1-1)
Quenta Silmarillion vs. Forevergreen Faeries 1 - 4 (1-2)
Viking Vacation vs. Shlitz 3 - 3 (4-0)
Orcus` Republican Guard vs. Knights of Takhisis 1 - 1 (1-1)
Cryptozoologist Nitemares vs. Old World Excelsiors 1 - 1 (1-6) |
4th round:
Code: | Spartak Lorien vs. Lakewood Lurkers 2 - 1 (1-1)
E=mc³ vs. Shlitz 4 - 0 (4-1)
Orcus` Republican Guard vs. Mighty Grasshoppers 4 - 0 (8-0)
Viking Vacation vs. Steadmeade Stouts 2 - 1 (3-3)
Mirigliano Devils vs. Forevergreen Faeries 3 - 2 (1-5)
Midnight Cowboys vs. Old World Excelsiors 0 - 2 (0-2)
Knights of Takhisis vs. Aztec Quacks 0 - 3 (0-3)
Cryptozoologist Nitemares vs. Rat Brigade 2 - 1 (3-2)
Quenta Silmarillion vs. Gash Kardrak Communists 0 - 3 (1-2) |
|
Last edited by Frankenstein on %b %26, %2003 - %00:%Jun; edited 11 times in total |
|
Frankenstein
Joined: Aug 02, 2003
|
  Posted:
Jun 07, 2003 - 04:23 |
|
SCHEDULE, current rounds
you may play all games here in any order you want
Important note from Zhluhur (Quenta Silmarillion):
... I'm very sorry to tell you that I have short time to play BBowl these days. I have moved my location, and my new internet provider hasnt't sent me the equipment for my internet connection yet. I'll try to be online as often as I can, but I can not say whether I can play all the game! Sorry.
Important note concerning alphaX (Orcus` Republican Guard):
He will go on vacation for 6 days from 18.06. to 23.06.
5th round (deadline expired):
Code: | E=mc³ vs. Orcus` Republican Guard 1 - 0 (2-0)
Steadmeade Stouts vs. Forevergreen Faeries 0 - 2 (4-0)
Old World Excelsiors vs. Lakewood Lurkers 2 - 0 (1-3)
Spartak Lorien vs. Aztec Quacks 2 - 2 (1-4)
Shlitz vs. Gash Kardrak Communists 1 - 2 (2-5)
Rat Brigade vs. Mighty Grasshoppers 1 - 0 (auto win)
Viking Vacation vs. Knights of Takhisis may be played
Cryptozoologist Nitemares vs. Mirigliano Devils 3 - 1 (4-0)
Midnight Cowboys vs. Quenta Silmarillion 0 - 3 (1-2) |
Zhluhur (17.06.03):
...my provider has sent me the hardware for my internet connection, but not the letter with the required data to use it. I hope they sent it this week to me that I can play all my games this weekend. Hopefully, Zhluhur...
6th round (deadline expired):
Code: | Spartak Lorien vs. Forevergreen Faeries 2 - 3 (1-1)
Shlitz vs. Steadmeade Stouts 0 - 1 (auto win)
E=mc³ vs. Gash Kardrak Communists 0 - 5 (0-6)
Midnight Cowboys vs. Mighty Grasshoppers 3 - 1 (5-3)
Cryptozoologist Nitemares vs. Lakewood Lurkers 3 - 0 (2-2)
Old World Excelsiors vs. Viking Vacation 1 - 0 (0-3)
Mirigliano Devils vs. Orcus` Republican Guard 1 - 0 (auto win)
Knights of Takhisis vs. Quenta Silmarillion may be played
Rat Brigade vs. Aztec Quacks may be played |
ZHLUHUR (26.06.):
"Hi @ NBBA, I have my internet connection back! So I 'll be online to play all my games for NBBA. Just look for me in the IRC channel and query me. "
7th round (deadline Sunday 29.06. 12pm CET):
Code: | Old World Excelsiors vs. Spartak Lorien 2 - 2 (4-1)
Mighty Grasshoppers vs. Mirigliano Devils 0 - 1 (auto win)
Gash Kardrak Communists vs. Orcus` Republican Guard 1 - 0 (1-0) ORG conceded
Lakewood Lurkers vs. Quenta Silmarillion 1 - 4 (3-0)
Shlitz vs. Midnight Cowboys 0 - 1 (auto win)
Rat Brigade vs. E=mc³ 3 - 3 (3-4)
Cryptozoologist Nitemares vs. Steadmeade Stouts 2 - 1 (1-2)
Knights of Takhisis vs. Forevergreen Faeries 1 - 1 (5-1)
Viking Vacation vs. Aztec Quacks 1 - 3 (2-5) |
To all coaches:
Please move your NBBA PL team to divT! Thank you!
8th round (deadline Wednesday 02.07. 12pm CET):
Code: | Mighty Grasshoppers vs. Lakewood Lurkers 0 - 1 (auto win)
Gash Kardrak Communists vs. Aztec Quacks 0 - 2 (2-3)
Cryptozoologist Nitemares vs. Spartak Lorien 4 - 2 (2-2)
Viking Vacation vs. Quenta Silmarillion 1 - 3 (2-0)
Steadmeade Stouts vs. Orcus` Republican Guard 1 - 0 (auto win)
Mirigliano Devils vs. Rat Brigade 3 - 3 (2-0)
Knights of Takhisis vs. Shlitz 1 - 0 (auto win)
Old World Excelsiors vs. Forevergreen Faeries 2 - 1 (4-2)
Midnight Cowboys vs. E=mc³ 1 - 2 (2-1) |
9th round (deadline Sunday 06.07. 12pm CET):
Code: | Mighty Grasshoppers vs. Quenta Silmarillion 0 - 1 (auto win)
Gash Kardrak Communists vs. Spartak Lorien 1 - 3 (1-1)
Midnight Cowboys vs. Lakewood Lurkers 2 - 2 (2-1)
Old World Excelsiors vs. E=mc³ 2 - 1 (2-2)
Cryptozoologist Nitemares vs. Shlitz 1 - 0 (auto win)
Viking Vacation vs. Rat Brigade 4 - 1 (5-1)
Knights of Takhisis vs. Mirigliano Devils 2 - 2 (3-1)
Forevergreen Faeries vs. Orcus` Republican Guard 1 - 0 (auto win)
Steadmeade Stouts vs. Aztec Quacks 0 - 2 (4-0) |
10th round (deadline Wednesday 09.07. 12pm CET):
Code: | Cryptozoologist Nitemares vs. Viking Vacation 3 - 0 (4-4)
Midnight Cowboys vs. Rat Brigade 4 - 1 (2-0)
Shlitz vs. Spartak Lorien 0 - 1 (auto win)
Old World Excelsiors vs. Quenta Silmarillion 1 - 1 (1-2)
Orcus` Republican Guard vs. Lakewood Lurkers 0 - 1 (auto win)
Gash Kardrak Communists vs. Mirigliano Devils 2 - 0 (2-2)
Knights of Takhisis vs. Mighty Grasshoppers 1 - 0 (auto win)
Forevergreen Faeries vs. Aztec Quacks 2 - 3 (3-4)
Steadmeade Stouts vs. E=mc³ 2 - 0 (2-4) |
Important note concerning Michael_Warblade (Rat Brigade) and Iolo_Mageflame (Knights of Takhisis):
They might have internet problems from 09.06 to 14.06.
It would appear that those problems are actually more serious than expected since both coaches have been offline for almost 14 days now.
We only can hope for them to catch up soon and should continue with the schedule in the meantime!
11th round (deadline Sunday 13.07. 12pm CET):
Code: | Mighty Grasshoppers vs. Aztec Quacks 0 - 1 (auto win)
Viking Vacation vs. Midnight Cowboys 2 - 1 (2-2)
Steadmeade Stouts vs. Spartak Lorien 2 - 1 (3-2)
Quenta Silmarillion vs. Rat Brigade may be played
Orcus` Republican Guard vs. Shlitz 1 - 0 (auto win)
Old World Excelsiors vs. Mirigliano Devils 4 - 0 (4-0)
Knights of Takhisis vs. Lakewood Lurkers 0 - 2 (1-0)
Forevergreen Faeries vs. Gash Kardrak Communists 0 - 2 (2-4)
Cryptozoologist Nitemares vs. E=mc³ 3 - 0 (7-4) |
12th round (deadline Wednesday 16.07. 12pm CET):
Code: | Cryptozoologist Nitemares vs. Midnight Cowboys 2 - 0 (7-1)
Mighty Grasshoppers vs. Gash Kardrak Communists 0 - 1 (auto win)
Forevergreen Faeries vs. Lakewood Lurkers 6 - 0 (4-2)
Old World Excelsiors vs. Knights of Takhisis may be played
Shlitz vs. Mirigliano Devils 0 - 1 (auto win)
Orcus` Republican Guard vs. Rat Brigade 0 - 1 (auto win)
Steadmeade Stouts vs. Quenta Silmarillion 1 - 0 (2-1) (Quenta conceded)
Viking Vacation vs. Spartak Lorien 2 - 1 (3-0)
E=mc³ vs. Aztec Quacks 2 - 0 (4-2) |
PM by IoloMageflame:
"Greetings me and Michael have internet again and will be playing blood bowl as soon as I download the 6.1e patch. we will try to play as many games as we can in the morning 9:30-2:00 or later we are in Australia so we have a +10:00 GMT the best time for people in the US to play us would be at night. "
13th round (deadline Sunday 20.07. 12pm CET):
Code: | Mighty Grasshoppers vs. Steadmeade Stouts 0 - 1 (auto win)
Gash Kardrak Communists vs. Rat Brigade 5 - 0 (2-0)
Shlitz vs. Lakewood Lurkers 0 - 1 (auto win)
Quenta Silmarillion vs. Spartak Lorien 3 - 6 (1-1)
Orcus` Republican Guard vs. Midnight Cowboys 0 - 1 (auto win)
E=mc³ vs. Mirigliano Devils 2 - 1 (5-4)
Cryptozoologist Nitemares vs. Knights of Takhisis 2 - 0 (0-0)
Forevergreen Faeries vs. Viking Vacation 3 - 2 (1-1)
Old World Excelsiors vs. Aztec Quacks 1 - 2 (4-2) |
14th round (deadline Wednesday 23.07. 12pm CET):
Code: | Cryptozoologist Nitemares vs. Forevergreen Faeries 0 - 1 (2-5)
Midnight Cowboys vs. Mirigliano Devils 1 - 2 (1-1)
Orcus` Republican Guard vs. Spartak Lorien 0 - 1 (auto win)
Quenta Silmarillion vs. Aztec Quacks 1 - 2 (0-3)
Shlitz vs. Old World Excelsiors 0 - 1 (auto win)
Rat Brigade vs. Lakewood Lurkers 2 - 2 (1-3)
Gash Kardrak Communists vs. Steadmeade Stouts 2 - 0 (3-4)
Mighty Grasshoppers vs. Viking Vacation 0 - 1 (auto win)
E=mc³ vs. Knights of Takhisis 1 - 0 (5-0) |
15th round (deadline Sunday 27.07. 12pm CET):
Code: | Cryptozoologist Nitemares vs. Gash Kardrak Communists 1 - 2 (1-7)
Midnight Cowboys vs. Forevergreen Faeries 1 - 3 (2-2)
Spartak Lorien vs. Knights of Takhisis 2 - 1 (3-4)
Quenta Silmarillion vs. Mirigliano Devils may be played
Orcus` Republican Guard vs. Aztec Quacks 0 - 1 (auto win)
Rat Brigade vs. Shlitz 1 - 0 (auto win)
Steadmeade Stouts vs. Old World Excelsiors may be played
Viking Vacation vs. Lakewood Lurkers 2 - 1 (4-0)
E=mc³ vs. Mighty Grasshoppers 1 - 0 (auto win) |
Important note from Chappy (25.07):
"I'll be on vacation from 7-26 to 8-2 so I won't be available to play during that time. Thanks and see you when I return!"
16th round (deadline Wednesday 30.07. 12pm CET):
Code: | Cryptozoologist Nitemares vs. Mighty Grasshoppers 1 - 0 (auto win)
Viking Vacation vs. Gash Kardrak Communists 0 - 2 (0-4)
Steadmeade Stouts vs. Lakewood Lurkers may be played
Rat Brigade vs. Old World Excelsiors may be played
Orcus` Republican Guard vs. Quenta Silmarillion 0 - 1 (auto win)
Spartak Lorien vs. Mirigliano Devils 4 - 2 (6-1)
Midnight Cowboys vs. Knights of Takhisis 2 - 1 (0-2)
E=mc³ vs. Forevergreen Faeries 0 - 4 (0-2)
Aztec Quacks vs. Shlitz 1 - 0 (auto win) |
17th round (deadline Sunday 03.08. 12pm CET):
Code: | Cryptozoologist Nitemares vs. Aztec Quacks may be played
Mighty Grasshoppers vs. Forevergreen Faeries 0 - 1 (auto win)
Gash Kardrak Communists vs. Knights of Takhisis 2 - 1 (1-0)
Lakewood Lurkers vs. Mirigliano Devils may be played
Orcus` Republican Guard vs. Old World Excelsiors 0 - 1 (auto win)
Shlitz vs. Quenta Silmarillion 0 - 1 (auto win)
Rat Brigade vs. Spartak Lorien 1 - 1 (6-1)
Steadmeade Stouts vs. Midnight Cowboys 2 - 2 (2-0)
Viking Vacation vs. E=mc³ 3 - 0 (2-7) |
|
Last edited by Frankenstein on %b %01, %2003 - %17:%Sep; edited 110 times in total |
|
Frankenstein
Joined: Aug 02, 2003
|
  Posted:
Aug 21, 2003 - 22:06 |
|
The regular season is almost finished.
Try to get the few missing games to be played by the end of the month.
Play-Off's will be announced on the 1st of September.
Important: There will be a home court advantage: The higher seeded team will decide who sets up first, no matter what the coin toss result was!
Missing games:
Code: | Viking Vacation vs. Knights of Takhisis ------------
Knights of Takhisis vs. Quenta Silmarillion --------------
Rat Brigade vs. Aztec Quacks -------------
Quenta Silmarillion vs. Rat Brigade -----------
Old World Excelsiors vs. Knights of Takhisis ----------
Gash Kardrak Communists vs. Steadmeade Stouts 2-0 (3-4)
Quenta Silmarillion vs. Mirigliano Devils ------------
Steadmeade Stouts vs. Old World Excelsiors ----------
Steadmeade Stouts vs. Lakewood Lurkers ------------
Rat Brigade vs. Old World Excelsiors ----------
Cryptozoologist Nitemares vs. Aztec Quacks ----------
Lakewood Lurkers vs. Mirigliano Devils ------------
Steadmeade Stouts vs. Midnight Cowboys 2-2 (2-0) |
|
|
|
Frankenstein
Joined: Aug 02, 2003
|
  Posted:
Sep 02, 2003 - 01:20 |
|
Playoffs, 1st round:
Code: | Aztec Quacks - Spartak Lorien 0 - 1 (Spartak declared winner)
Forevergreen Faeries - E=mc³ 2 - 1
Gash Kardrak Communists - Viking Vacation 1 - 0 (Communists declared winner)
Cryptozoologist Nitemares - Old World Excelsiors 1 - 0 (Old World conceded) |
Important notes:
The first team of each pairing has the choice of kicking or receiving, no matter what the coin toss. That's the reward for points in the regular season, it's meant to represent home court advantage!
No Star Players are allowed!
In case of a draw:
Don't upload the result! Play the game again, but this time the second team chooses which team kicks/receives! Repeat this procedure until a winner is determined and upload the result (3rd game 1st team chooses, 4th game 2nd team and so on)! |
Last edited by Frankenstein on %b %23, %2003 - %19:%Sep; edited 1 time in total |
|
Frankenstein
Joined: Aug 02, 2003
|
  Posted:
Sep 23, 2003 - 19:32 |
|
Finally, the second round of play-offs begins:
Code: | Forevergreen Faeries vs. Spartak Lorien
Gash Kadrak Communists vs. Cryptozoologist Nitemares |
Remember, first team decides who kicks/receives no matter what.
In case of a draw, do NOT upload the result! Play again until a winner is determined (the second game the other team decides who kicks/receives) |
|
|
|